Tvivlet är en naturlig del av grävandet. Nödvändigt, rent av. Men har du kommit så här långt så måste du lita på att det håller. (Annars har du andra problem, googla "line-by-line" och "faktakoll".)
För när grävet ska ut, det är då den kommer. Den där “Vad är grejen?”-frågan från någon kollega eller redaktör. Egentligen har du ett svar, men det är komplicerat ju! Och man kanske inte har formulerat det så väl ens för sig själv. Kanske vill man inte sticka ut hakan, upplevas som en som skryter.
Men ett gräv är inte slut när det är postat. Du måste marknadsföra det. Både ute och inne på redaktionen. Det räcker inte att det är ett fantastiskt gräv, du måste också ge det chansen att glänsa. Och det gör du med attityd, och rätt hiss-pitch.
När någon, vem som helst, frågar dig: “Jaha, vad handlar det här egentligen om då?” så måste du ha ett förberett svar. Du behöver ha en pitch som du kan dra på lika kort tid som det tar att åka mellan två våningar i en hiss med någon. För om inte ens du själv uppfattas tro på din grej och kan förklara varför den är upprörande, då får den inte de chanser den borde få.
Jag har sett om och om igen hur utmärkta, men inte fantastiska, storys som presenteras med entusiasm och säljande formuleringar på möten får en bra placering i sändningar. De får morgonsoffa, en sociala-medier-video och stort webbpaket. När en reporter får med sig chefer och redaktörer som känner att det här är bra, det är tungt, ja då går det bra.
När reportern svarar “Det är komplicerat det här, och kanske inte en nyhet direkt, men vi har harvat på rätt länge och fått ihop det här ändå…” - då är det svårt för de andra på redaktionen att se att detta är årets grej.
Ibland går det ändå, såklart. Ibland står stjärnorna rätt eller grejen är så tung att andra redaktioner inte kan undvika den. Men vill du chansa på det?
Här kommer några hiss-tips från coachen.
Fler tips finns på journalisttips.se
Konferensdags! Nya numret av Scoop fokuserar på Global Investigative Journalism Conference i Göteborg – och därmed också på artificiell intelligens både som journalistiskt verktyg och som bevakningsområde.
Ute 20 september!