”Tysta alla vittnen” är nominerad som enda svenska bidrag på den internationella festivalen i Modena, Italien. DIG fokuserar på dokumentära reportage i ljud och rörlig bild med flera kategorier för undersökande journalistik.
Bakom Kalla faktas reportage står Carolina Jemsby, Anna Roxvall, Lovisa Thuresson och Gerda Nilsson-Tysklind. De har hittat och intervjuat både offer och förövare i vad som framstår som ett organiserat försök att förhindra att någon av de trettio personer som kallats att vittna i rättegången mot två före detta chefer i Lundin Oil tar sig till tingsrätten Stockholm.
Cheferna står åtalade för medhjälp till grovt folkrättsbrott i Sudan kring millennieskiftet.
I materialet som reportageteamet fått ta del av förekommer både mord och våldtäkter mot vittnen eller deras anhöriga. Flera vittnen berättar inför kamera vad de utsatts för.
Förutom offren har Kalla faktas reportrar även spårat upp och talat med misstänkta förövare och deras medhjälpare, som lämnat uppgifter om hur vittnen letats upp i samarbete med konsulter.
– Det är ett otroligt fint erkännande för vårt program, säger Carolina Jemsby till Scoop om nomineringen. Det är flera riktigt bra bidrag som har nominerats, så konkurrensen är stenhård.
DIG-festivalen äger rum 23–25 september.
Vad har hänt med klimatjournalistiken? Scoop frågade tre erfarna svenska journalister med miljö och klimat som specialitet – Lisa Röstlund (bilden), Alexandra Urisman Otto och Erika Bjerström.
”Man möter ofta motstånd både ute i samhället och på redaktionerna”